Przejdź do zawartości

Dyskusja:Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Konieczna będzie korekta linków w artykułach o lotach Sojuzów - z "załoge (numer)" na "ekspedycja (numer)"; mea culpa; postaram się za to zabrać za jakiś czas --Talber 14:08, 3 sty 2006 (CET)[odpowiedz]

Discovery

[edytuj kod]

Kolejny lot space shuttle przewidziany jest obecnie na 1 lipca 2006 roku. Jeżeli misja się powiedzie, planuje się dalsze rozbudowanie stacji. Wtedy poleciałoby jeszcze 17 misji wahadłowców. W 2010 program STS ma zostać zakończony i wkrótce miałyby się rozpocząć loty nowego statku amerykańskiego statku kosmicznego: CEV.

Trzeba jakoś uaktualnić. Discovery poleciał i dziś wrócił bezpiecznie. Dr Zoidberg 19:38, 17 lip 2006 (CEST)[odpowiedz]

New images

[edytuj kod]

Please note that there are new versions for one of your ISS configuration images. They can be found here. Since the new images are SVGs, you can also translate them into polish! More about SVG translation. Greetings from commons! -- commons:User:Enricopedia 23:38, 7. gru. 2006 (UTC)


"Astronauta Siergiej Krikalow wewnątrz modułu mieszkalnego Zwiezda, listopad 2000". W wypadku Rosjan mówi się "kosmonauta". Proszę zmienić


Rosjanie mogą sobie mówić kosmonauta, a my jesteśmy już trochę bardziej związani z Zachodem, więc może być.


176.101.83.10 (dyskusja) 21:49, 4 lis 2012 (CET)[odpowiedz]


PS.: Co nie znaczy, że "kosmonauta" nie może być.

176.101.138.10 (dyskusja) 13:57, 28 lis 2012 (CET)[odpowiedz]

Niech sobie mówią jakkolwiek, tu nie Zachód, ani tym bardziej Rosja, tylko Polska. Gdyby języki nie były podobne, to też pojawiałyby się takie rozterki? Chętnie to zobaczę w przypadku chińskiego astronauty.

Ekspedycje

[edytuj kod]

W tabelce o stałych załogach ISS można znaleść kolumny zatytułowane "Data wystrzelenia" & "Data powrotu". Powoduje to niezgodność z czasem trwania danej ekspedycji, ponieważ ekspedycja zaczyna się kilka dni po starcie pojazdu z załogą - w momencie gdy jest już ona na pokładzie stacji. Proponuję nazwać te kolumny odpowiednio "Data rozpoczęcia" & "Data zakończenia". Postaram sie to zrobić i jednocześnie wpisać odpowiednie daty, jednak uczynię to po otrzymaniu poparcia ze strony innych wikipedystów.


Strój astronautów

[edytuj kod]

Kiedyś ktoś dodał strój astroanutów. Przydała by się taka sekcja, ale dopracowana. Nie mam źródeł więc tego nie zrobię. Ale prosiłbym kogoś o zrobienie takiej sekcji.

zmiana założeń w amerykańskim budżecie

[edytuj kod]

Przydałaby się aktualizacja w związku z nowym budżetem USA, np. zmiana końca istnienia stacji na rok (około) 2020

Loty do ISS

[edytuj kod]

Jest napisane "...natomiast w roku 2009 ma nastąpić pierwszy lot japońskiego HTV.". Przecież jest już rok 2010 a ciągle napisane jest że to dopiero nastąpi!!

Słusznie - poprawiłem. Ale proponuję, że jeśli zauważysz tego rodzaju nieaktualne informacje, to popraw od razu. To akurat bardzo łatwo było sprawdzić. --Jasiu Szt (dyskusja) 17:39, 21 lut 2010 (CET)[odpowiedz]

Zagrożenia

[edytuj kod]

ISS znajduje się na niskiej orbicie i jest stale zanurzona w ziemskim polu magnetycznym. Dlatego pisanie że jest ona pozbawiona ochrony magnetosfery jest nieprawdą. Prawdą jest że magnetosfera stanowi tylko częściową ochronę przed promieniowaniem kosmicznym, ponieważ główną barierą dla szybkich cząstek jest atmosfera Ziemi.

Sekcja "Stałe załogi"

[edytuj kod]

Proponuję listę wszystkich załóg usunąć, jest na to miejsce w osobnym haśle -- Bulwersator (dyskusja) 15:33, 17 cze 2011 (CEST)[odpowiedz]

Odliczanie dni od...

[edytuj kod]

Jest odliczanie dni od jakiegoś wydarzenia (czy to wypuszczenia pierwszego modułu, czy też czegokolwiek innego). Czy nie lepiej, niż ciągle aktualizować, byłoby: - podać datę tego wydarzenia - wprowadzić skrypt zliczający(chociażby po czasie unix, jeśli kto leniwy... nie widzę w tym nic złego :D ) dni od tamtego dnia do dziś?